A. A 0.112 kg baseball traveling with a horizontal speed of 6.42 m/s is hit by a
ID: 1352481 • Letter: A
Question
A. A 0.112 kg baseball traveling with a horizontal speed of 6.42 m/s is hit by a bat and then moves with a speed of 30.5 m/s in the opposite direction. What is the magnitude of the change in the ball's momentum?
B. A 63.8 kg man and his 37.4 kg daughter on skates stand together on a frozen lake. If they push apart and the father has a velocity of 0.557 m/s eastward, what is the magnitude of the velocity of the daughter? (Neglect friction.)
C. To get off a frozen, frictionless lake, a 70.3-kg person takes off a 0.253-kg shoe and thows it horizontally directly away from the shore with a speed of 1.80 m/s. If the person is 5.49m from the shore, how long does it take for him to reach it?
Explanation / Answer
A) change in momentum = m ( v - u)
v = final velocity= 30.5 m/s
u = initial velocity = - 6.42 m/s
change in momentum = 0.112 ( 30.5 - ( - 6.42)) = 4.13 kg.m/s
B) using momentum conservation,
initial momentum = final momentum
0 = 63.8x0.557 + ( 37.4v)
v = - 0.95 m/s
magnitude = 0.95 m/s
C) using momentum conservation,
initial momentum = final momentum
0 = 0.253x1.80 + ( 70.3v)
v = -0.0065 m/s
time = d / v = 5.49 / 0.0065 = 847.49 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.