Suppose a flat roof has a surface area of 9.50000×10^1 m^2. Presume the air insi
ID: 1352862 • Letter: S
Question
Suppose a flat roof has a surface area of 9.50000×10^1 m^2. Presume the air inside the building (and under the roof) is at atmospheric pressure, 1.01325×10^5 Pa, and that the air racing across the top of the roof is at a pressure of 1.00251×10^5 Pa. What is the force with which the air inside the house pushes the roof upward? (please calculate this to 5 significant digits) What is the force with which the air outside the house pushes the roof downward? (again, calculate this value to 5 significant digits) The lift force takes into account the combination of these two forces. What is the lift force acting on the roof?
Please have an explanation for your answer.
Explanation / Answer
force acting on the roof = pressure difference x area
P2 = 1.00251 x 105 Pa
P1 = 1.01325 x 105 Pa
A = 9.50000x 10 m2
force with which air inside pushes the roof F1 = P1 A = 9.62587 x 106 N
force with which air outside pushes the roof down F2 =P2A = 9.52384 x 106N
lift force
F = F1 -F2 =1.02025 x 105 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.