Consider a playground merry-go-round with mass 242 kg and radius 1.54 m. Approxi
ID: 1352962 • Letter: C
Question
Consider a playground merry-go-round with mass 242 kg and radius 1.54 m. Approximate the merry-go-round as a solid, flat cylinder rotating about its axis of symmetry; you can look up the moment of inertia for this geometry in any college physics textbook. (a) Calculate the rotational kinetic energy in the merry-go-round when it has an angular velocity of 21.5 rpm.
(b) Find the number of revolutions you would have to push the merry-go-round at the edge with force 23.5 N to achieve this angular velocity starting from rest.
(c) Calculate the force you would need to exert to stop the merry-go-round in 3 revolutions.
Explanation / Answer
Part A :
rotational KE = 0.5 I w^2
here I = moment of inertia = mr^2
I = 242 * 1.54* 1.54 = 574 kgm^2
so Rotational KE = 0.5 * 574 * 21.5* 21.5* 2pi* 2pi/(60*60)
rot KE = 1454.84 J
------------------------------
use Work = eenrgy = F s
so theta = 1454.84/23.5
theta = 62 radians
as 1 rev = 2pi radians
62 rad s = 62/2pi
= 9.85 rev or 10 rev
---------------------------------------
F = 1454.84/(3* 2* 3.14)
F = 77.2 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.