The tires of a car make 62 revolutions as the car reduces its speed uniformly fr
ID: 1353019 • Letter: T
Question
The tires of a car make 62 revolutions as the car reduces its speed uniformly from 88.0 km/h to 64.0 km/h . The tires have a diameter of 0.82 m
Part A
What was the angular acceleration of the tires?
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
If the car continues to decelerate at this rate, how much more time is required for it to stop?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
How far does the car go? Find the total distance.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
= rad/s2Explanation / Answer
A) v1 = 88 km/h = 88*5/18 = 24.44 m/s
v2 = 64 km/h = 64*5/18 = 17.78 m/s
radius, r = d/2 = 0.82/2 = 0.41m
distance travelled during this time, d = 62*2*pi*0.41
= 159.6 m
tangential acceleration, a_tan = (v2^2 - v1^2)/(2*d)
= (17.78^2 - 24.44^2)/(2*159.6)
= -0.88 m/s^2
angular acceleration, alfa = a_tan/r
= -0.88/0.41
= -2.15 rad/s^2
B) v' = v2 + a*t
t = (v' - v2)/a
= (0 - 17.78)/(-0.88)
= 20.3 s
C) d = (v'^2 - v2^2)/(2*a)
= (0^2 - 17.78^2)/(2*(-0.88))
= 179.6 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.