A pendulum of length L = 1.2 m has a bob of mass M = 169 g. Using the small angl
ID: 1353054 • Letter: A
Question
A pendulum of length L = 1.2 m has a bob of mass M = 169 g. Using the small angle approximation, the magnitude of the acceleration of the pendulum bob along the trajectory is calculated to be 1.52 m/s2when the bob is at its maximum angular deviation with respect to the vertical.
Ignore air resistance as it swings, and use the gravitational acceleration g = 9.8 m/s2 for the following questions.
(a) Under the small angle approximation, what is the maximum angular deviation of the pendulum bob with respect to the vertical?
°
(b) Under the small angle approximation, what is the magnitude of the restoring force on the bob along its trajectory when it is at the maximum angular deviation?
N
Explanation / Answer
a) Let theta is the maximum angular deviation.
so, a = g*sin(theta)
sin(theta) = a/g
theta = sin^-1(a/g)
= sin^-1(1.52/9.8)
= 8.92 degrees
b) Restoring force = m*g*sin(theta)
= 0.169*9.8*sin(8.92)
= 0.257 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.