Two bumper cars at the county fair are sliding toward one another (see figure be
ID: 1353447 • Letter: T
Question
Two bumper cars at the county fair are sliding toward one another (see figure below). Initially, bumper car 1 is traveling to the east at 5.62 m/s, and bumper car 2 is traveling 60.0° south of west at 10.00 m/s. After they collide, bumper car 1 is observed to be traveling to the west with a speed of 3.17 m/s. Friction is negligible between the cars and the ground.
(a) If the masses of bumper cars 1 and 2 are 586 kg and 619 kg respectively, what is the velocity of bumper car 2 immediately after the collision? (Express your answer in vector form. Enter your answer to at least three significant figures.) in m/s
(b) What is the kinetic energy lost in the collision? in J
Explanation / Answer
m1 = 586 kg, m2 =619 kg , u1x = 5.62 m/s, u1y =0
u2x = -10cos (60)i = -5 i
u2y = -10 sin(60)j = -8.66 j
v1x = -3.17 m/s , v1y =0
From conservation of momentum along x -direction
m1u1x+m2u2x = m1v1x+m2v2x
(586* 5.62) - (619*5) = -(586*3.17) +(619v2x)
3293.32 - 3095 = - 1857.62 +619 v2x
v2x = 2055.94/619 = 3.32 m/s
From conservation of momentum along Y -direction
m1u1y+m2u2y = m1v1y+m2v2y
(586* 0) - (619*8.66) = (586*0) +(619v2x)
v2y= -8.66 m/s
v2 = [(3.32)2+(-8.66)2]1/2
Velocity of bumper car 2 immediately after collision v2 = 9.28 m/s
(b) Ki = (1/2)m1u1^2+(1/2)m2u2^2
Ki =[(1/2)(586)(5.62*5.62)]+[(1/2)(619)(10*10)]
Ki =40204 J
Kf = (1/2)m1v1^2+(1/2)m2v2^2
Kf =[(1/2)(586)(3.17*3.17)]+[(1/2)(619)(9.28*9.28)]
Kf =29598 J
Kinetic eneergy lost =Ki -Kf= 40204 - 29598
= 10606 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.