The motion of a very massive object can be minimally affected by what would seem
ID: 1353789 • Letter: T
Question
The motion of a very massive object can be minimally affected by what would seem to be a substantial force. Consider a supertanker, with a mass of 2.7×108 kg . Suppose you strapped two jet engines (thrust force of a small jet engine is50,000 N ) onto the sides of the tanker.
Part A
Ignoring the drag of the water (which, in reality, is not a very good approximation), how long will it take the tanker, starting from rest, to reach a typical cruising speed of 6.0 m/s?
Express your answer to two significant figures.
The motion of a very massive object can be minimally affected by what would seem to be a substantial force. Consider a supertanker, with a mass of 2.7×108 kg . Suppose you strapped two jet engines (thrust force of a small jet engine is50,000 N ) onto the sides of the tanker.
Part A
Ignoring the drag of the water (which, in reality, is not a very good approximation), how long will it take the tanker, starting from rest, to reach a typical cruising speed of 6.0 m/s?
Express your answer to two significant figures.
Explanation / Answer
Total force applied by 2 jet engines=2*50,000 = 100,000 N
mass of tank = 2.7*10^8 Kg
acceleration, a= net Force/m
= 100,000 / (2.7*10^8)
=3.7*10^-4 m/s^2
use:
Vf = a*t
6 =3.7*10^-4 * t
t=16200 s
=16200/3600 hr
= 4.5 hr
Answer: 4.5 hours
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.