General Physics 2, Chapter 25 You\'ve welded together two wires of different siz
ID: 1354158 • Letter: G
Question
General Physics 2, Chapter 25
You've welded together two wires of different sizes, as shown below (note: electrical code doesn't normally allow this sort of thing: the current the thicker wire can cany safely could melt the smaller wire, causing a fire). Both lengths are 1.0 m long. Wire C is 1.00 mm in diameter and nas a resistivity of 2.0 Times 10-6 Ohmm. Wire D is 0.50 mm in diameter and has a resistivity of 1.0 Times 10-6 Ohmm. If you run 2 A of current through them, (a) what is the potential difference and the rate energy is dissipated between points 1 & 2? (b) How bout points 2 & 3?Explanation / Answer
given,
length of the wires = 1 m
diameter of wire C = 1 mm
diameter of wire D = 0.5 mm
resistivity of wire C = 2 * 10^-6 ohm m
resistivity of wire D = 1 * 10^-6 ohm m
resistance = resistivity * length / area
resistance of wire C = 2 * 10^-6 * 1 / (pi * (0.5 * 10^-3)^2)
resistance of wire C = 2.546 ohm
resistance of wire D = 1 * 10^-6 * 1 / (pi * (0.25 * 10^-3)^2)
resistance of wire D = 5.093 ohm
by ohm's law
V = IR
V_c = 2 * 2.546
V_c = 5.092 ohm
potential difference between point 1 and 2 = 5.092 ohm
V_d = 2 * 5.093
v_d = 10.186 ohm
potential difference between point 2 and 3 = 10.186 ohm
power = V * I
power_c = 5.092 * 2
power_c = 10.184 W
rate of energy dissipated between points 1 and 2 = 10.184 W
power_d = 10.186 * 2
power_d = 20.372 W
rate of energy dissipated between point 2 and 3 = 20.372 W
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.