You are asked to construct a capacitor having a capacitance near 1 nF and a brea
ID: 1354165 • Letter: Y
Question
You are asked to construct a capacitor having a capacitance near 1 nF and a breakdown potential in excess of 12000 V. You think of using the sides of a tall plastic drinking glass as a dielectric (with a dielectric constant 6.5 and dielectric strength 10 kV/mm), lining the inside and outside curved surfaces with aluminum foil to act as the plates. The glass is 17 cm tall with an inner radius of 5.29 cm and an outer radius of 5.64 cm. (a) What are the capacitance and (b) breakdown potential of this capacitor?
Explanation / Answer
The formed capacitor will be a cylindrical capacitor with capacitance
C = 20* k * h / loge(b/a)
C = 2 *3.14 * 8.85 * 10-12 * 6.5 * 0.167/ loge (5.64/5.29)
= 2.21* 10-9 F
b. Breakdownpotential V = dielectricstrength * separation
V = 10* 106 (V/m) * (b - a)
= 10* 106 * ( 0.0564 - 0.0529)
= 3.5* 104 V
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.