What is the terminal (steady) velocity of the bar as it slides frictionlessly do
ID: 1355410 • Letter: W
Question
What is the terminal (steady) velocity of the bar as it slides frictionlessly down the rails?
Two resistanceless rails rest 20 cm apart on a 4.0 degree ramp. They are joined at the bottom by a 0.75 Ohm resistor. At the top a copper bar of mass 0.075 kg (ignore its resistance) is laid across the rails. The whole apparatus is immersed in a vertical 0.75 T field. What is the terminal (steady) velocity of the bar as it slides frictionlessly down the rails? Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
The component of the velocity of the bar is vcos ,
the induced emf is
E = BLvcos
the current in the wire
I = E /R
= (BLvcos )/R
into the page.
FB = ILB= (B2L2vcos )/R
For the wire to slide down at a steady speed, the net force must be zero. If we consider the components along the rail, we have
FBcos - mgsin = 0,
[(B2L2vcos )/R]cos = B2Lvcos2)/R = mgsin
(0.75 T)2(0.20 m)2v(cos2 4°)/(0.75 ) = 0.075 kg)(9.8 m/s2)sin4°,
v= 0.075 kg)(9.8 m/s2)sin4°/ (0.75 T)2(0.20 m)2(cos2 4°)/(0.75 )
v = 0.26 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.