A small block with a mass of 0.0600 kg is attached to a cord passing through a h
ID: 1355497 • Letter: A
Question
A small block with a mass of 0.0600 kg is attached to a cord passing through a hole in a frictionless, horizontal surface (Figure 1) . The block is originally revolving at a distance of 0.31 m from the hole with a speed of 0.69 m/s . The cord is then pulled from below, shortening the radius of the circle in which the block revolves to 0.11 m . At this new distance, the speed of the block is 1.94 m/s .
What is the tension in the cord in the original situation when the block has speed v0 = 0.69 m/s ?
What is the tension in the cord in the final situation when the block has speed v1 = 1.94 m/s ?
How much work was done by the person who pulled on the cord?
Explanation / Answer
part A )
T = mv^2/r
T = 0.06*(0.69)^2/0.31
T = 0.092 N
part B )
T = mv^2/r
T = 0.06 *(1.94)^2/0.11
T = 2.05 N
part C )
by work energy theorem
change in kinetic energy = work done
w = 1/2m*(v1^2 - v0^2)
w = 0.0986 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.