Professional baseball pitchers can deliver a pitch which can reach the blazing s
ID: 1355771 • Letter: P
Question
Professional baseball pitchers can deliver a pitch which can reach the blazing speed of 100 mph (miles per hour). A local team has drafted an up-and-coming left handed pitcher who can consistently throw at 100.00 mph. Assuming the ball has a mass 142.4 g and has this speed just before a batter would make contact, how much kinetic energy does the ball have? How high would the ball need to be dropped from to attain the same energy (neglect air resistance)? (The acceleration due to gravity is 9.81 m/s2.)
Explanation / Answer
Here ,
speed , v = 100 mph
v = 44.7 m/s
mass , m = 0.1424 Kg
kinetic energy of a baseball = 0.5 mv^2
kinetic energy of a baseball = 0.1424 * 0.5 * 44.7^2
kinetic energy of a baseball =142.22 J
the kinetic energy of a baseball is 142.22 J
----------------------------------------
kinetic energy = m * g * h
142.22 = 0.1424 * 9.8 * h
h = 101.92 m
the height of the ball os 101.92 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.