How thick is a 0.5m by 0.25m piece of glass on the outside of a furnace if the h
ID: 1356373 • Letter: H
Question
How thick is a 0.5m by 0.25m piece of glass on the outside of a furnace if the heat flux through it is 5kW/m^2? The temp inside of the furnace is 800*C and the room is at 20*C. Ignore the effect of radiation. The materials used are glass (k=0.76W/mK, C=0.840 kj/kh-k, rho = 2700kg/m^3) and air (k=0.026W/m-l, c=1.040KJ/kg-K, rho =1.23kg/mg^3) The furnace side (h=40W/m^2) and internal side (10 W/m^2-K) are bounded by air.
Please show how you did this problem, our professor sucks and cant explain his own work.
Thanks
Explanation / Answer
How thick is a 0.5m by 0.25m piece of glass on the outside of a furnace if the h
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.