A 2.45×10 4 -kg rocket blasts off vertically from the earth\'s surface with a co
ID: 1356412 • Letter: A
Question
A 2.45×104-kg rocket blasts off vertically from the earth's surface with a constant acceleration. During the motion considered in the problem, assume that g remains constant. Inside the rocket, a 14.2-N instrument hangs from a wire that can support a maximum tension of 44.9 N .
Part A
Find the minimum time for this rocket to reach the sound barrier (330m/s) without breaking the inside wire.
Part B
Find the maximum vertical thrust of the rocket engines under these conditions.
Part C
How far is the rocket above the earth's surface when it breaks the sound barrier?
Explanation / Answer
a)
First we need find the acceleration of the rocket
We know that
T -mg =ma====>a =T-mg/m =44.9-14.2/1.45kg=21.17m/s2
The time taken to reach 330m/s is given by
v =u+at
330 =0+(21.17)t
t =15.58s
b)
The maximum vertical thrust is given by
T -mg =ma
T =mg+ma =m(g+a)=2.45*104(9.81+21.17)=76*104N
c)
How far is the rocket above the earth's surface when it breaks the sound barrier is
s =ut+(1/2)at2
s =0+0.5(21.17)(15.58)2 =2569.36m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.