The figure shows a ball with mass m = 0.285 kg attached to the end of a thin rod
ID: 1356505 • Letter: T
Question
The figure shows a ball with mass m = 0.285 kg attached to the end of a thin rod with length L = 0.390 m and negligible mass. The other end of the rod is pivoted so that the ball can move in a vertical circle. The rod is held horizontally as shown and then given enough of a downward push to cause the ball to swing down and around and just reach the vertically upward position, with zero speed there. How much work is done on the ball by the gravitational force from the initial point to (a)the lowest point, (b) the highest point, and (c) the point on the right level with the initial point? If the gravitational potential energy of the ball-Earth system is taken to be zero at the initial point, what is it when the ball reaches (d) the lowest point, (e) the highest point, and (f) the point on the right level with the initial point?
Explanation / Answer
work done on the ball by the gravitational force from the initial point to
(a)the lowest point= mgL= 1.089 Joule
(b) the highest point= -mgL = -1.089 Joule
(c) the point on the right level with the initial point= 0
gravitational potential energy of the ball-Earth system when the ball reaches
(d) the lowest point= -mgL =1.089 Joule
(e) the highest point =mgL =1.089 Joule
(f) the point on the right level with the initial point= 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.