Two insulating spheres have radii 0.300 cm and 0.500 cm, masses 0.250 kg and 0.7
ID: 1356514 • Letter: T
Question
Two insulating spheres have radii 0.300 cm and 0.500 cm, masses 0.250 kg and 0.700 kg, and uniformly distributed charges of -2.00 mu C and 5.50 mu c. They are released from rest when their centers are separated by 1.00 m. How fast will each be moving when they collide? m/s (lighter sphere) m/s (heavier sphere) If the spheres were conductors, would the speeds be greater or less than those calculated in part (a)? : Assume a reference level of potential V = 0 at r = infinity) greater less than the same Explain your answer.Explanation / Answer
(a) M1 =0.25 kg, m2 =0.7 kg, r =1m , q1 = 2 microcoloumbs, q2 =5.5 micro coloumbs, u =0,
k =9x10^9 NC^2/m^2
(a) F =kq1q2/r^2 = 9x109x 2x10-6x5.5x10-6/1
F =0.099 N
F =m1a1
a1 =F/m1 = 0.099/0.25 =0.396
v^2-u^2= 2as
v^2 =2x0.396x1 =0.792
v1 =0.89 m/s
F =m2a2
a1 =F/m2 = 0.099/0.7 =0.14
v^2-u^2= 2as
v^2 =2x0.396x1 =0.28
v2 =0.53 m/s
(b) greater value
if speheres are conducting spheres they are attracted with greater force.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.