A diffuser has air entering at 100 kPa and 300 K with a velocity of 200 m/s. The
ID: 1356800 • Letter: A
Question
A diffuser has air entering at 100 kPa and 300 K with a velocity of 200 m/s. The inlet cross sectional area of the diffuser is 100 mm2. At the exit the cross sectional area is 860 mm2 and the velocity is 20 m/s.
a- State the assumptions.
b- Find the exit temperature of the air.
c- Calculate the pressure of the air leaving the diffuser.
d- Compare the exit T and P with the inlet ones and discuss the differences.
e- If the exit kinetic energy in a real diffuser is 80% of that in an ideal diffuser (adiabatic), find the exit T and P in the real diffuser and compare the results with those obtained from the ideal diffuser.
Explanation / Answer
mi=Aivi=me=Aeve/ve
hi+(1/2)vi^2=he+(1/2)Ve^2
he-hi=(1/2)Vi^2-(1/2)Ve^2
=(200^2/2 x 1000)-2062/2 X 100
Te=Ti+(he-hi)^2/Cp
=300+19.8/1.005=319.72k
according to equation of continuity
Ve=Vi(AeVe/AiVi)=RTi/Pi x AeVe/AiVi =RTe/Pe
Pe=Pi(Te/Ti)(AiVi/AeVe)
=100(319.72/300)(100 x 200/800 x20)=123.92kpa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.