The figure to the left shows block A (5.70 kg) resting on a smooth (no friction)
ID: 1357834 • Letter: T
Question
The figure to the left shows block A (5.70 kg) resting on a smooth (no friction) horizontal surface. Block A is connected by a mass-less string over a mass-less, frictionless pulley to block B (3.20 kg). Find the acceleration of block A (magnitude and direction). The figure to the right shows block A (10.70 kg) resting on an inclined surface (mu _s = 0.35, mu _k = 0.25). Block A is connected by a mass-less string over a mass-less, frictionless pulley to block B (3.20 kg). Determine if the blocks moving. If they are moving, determine the acceleration of the blocks (magnitude and direction).Explanation / Answer
5) on block B, 3.20g - T = 3.20a
on block A, T = 5.70a
3.20g = (3.20 + 5.70)a
a = 3.53 m/s^2
6) when bloacks are at rest,
T = mBg = 3.20 x 9.81 =31.39 N
Weight force along incline on A = 10.70 x 9.81 x sin37 = 63.17 N
force difference = 31.78
normal force on A = 10.70gcos37
Max friction = uN = 0.35 x 10.70 x cos37 = 29.34 N
max. forces is less than force diff so blocks will start tomove and kinetic friction will work.
on A,
63.17 - T - (0.25 x 10.70 x 9.81 x cos37) = 10.70 a
onB,
T - 3.20g = 3.20a
adding them,
a = 0.78 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.