[Use g = 10 m/s2] A cart of mass m = 5 kg can move without the effect of frictio
ID: 1358335 • Letter: #
Question
[Use g = 10 m/s2] A cart of mass m = 5 kg can move without the effect of friction. A force of F1 = 6 N acts on the cart directed to the right. Another force of F2 = 10 N acts to the left at an angle of ? = 53° to the horizontal. What is the acceleration of the cart? m A cart of mass m-kg can move without the effeet of friction. A force of F-0 N acts on the cart directed to the right. Another force of F- N acts to the left at an angle of to the horizontal What is the acceleration of the cart? (Let the positive direction be to the right.) F2 otherfonde of the horzontalacts :01N-pF, de an FBD showing forces on the block and write a olear equation and write a olear equation with letters before any subst itutions.)Explanation / Answer
Here , let the acceleration of the cart is a
Now , Using second law of motion
F1 - F2 * cos(theta) = m * a
6 - 10 * sin(53) = 5 * a
a = -0.4 m/s^2
the acceleration of the cart is 0.4 m/s^2 to the left
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.