Use the graph to determine the time to \'half-max\'. t 1/2 = s Calculate the cap
ID: 1358626 • Letter: U
Question
Use the graph to determine the time to 'half-max'.
t1/2 = s
Calculate the capacitance (C) of the capacitor.
C = µF
Determine the percent error between the calculated capacitance and the value on the capacitor (330 µF).
% error =
× 100% = %
What is the maximum charge for the capacitor in this experiment (approximately)?
Charge equals capacitance multiplied by voltage, or 0.000330 F × 4.00 V, or 0.00132 C or 1320 µC.Charge equals capacitance multiplied by voltage, or 330 F × 4.00 V, or 1.32 C. Charge equals capacitance divided by voltage, or 0.000330 F / 4.00 V, or 0.00132 C or 1320 µC.Charge equals capacitance multiplied by the inverse of the voltage, or 0.000330 F × 1/4.00 V, or 0.0000825 C or 82.5 µC.
calculated ? 330 µF 330 µFExplanation / Answer
1) Thalf =10.14 - 9.99 = 0.26sec
2)
C = t1/2/ ln 2/ R
RC = 0.26/0.693=0.375
C = 0.375/R
consider R = 1000 ohm
C = 0.375/1000 = 375 microfarad
3)% error = (calculated- 330)/calculated ) 100%
=( 375-330/375 ) 100%
= (0.12)100%
= 12%
(4)
Q = CV = 0.000330( 4 V) = 1320 µC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.