A mass of 7 kg is placed on a horizontal table with friction. A rope is tied to
ID: 1358840 • Letter: A
Question
A mass of 7 kg is placed on a horizontal table with friction. A rope is tied to it and it is slung over a pulley and the other end of the rope is attached to a hanging mass of 19 kg. The hanging mass is great enough suchthat it overcomes the static friction of the mass on the table and the hanging mass accelerates downward at 2.9 m/s^ . If the coefficient of static friction is 3 times larger than the coefficient of kinetic friction, and if the hanging mass is changed, what is the minimum the hanging mass needs to be to begin to move the mass on the table, in kg?Explanation / Answer
m2g - T = m2a
T- um1g = m1a ( in case of motion kinetic friction will act)
adding both
(m2g-um1g)/(m1+m2) = a
putting values to calculate u ( kinetic friction coefficient)
19*9.8 - u7*9.8 = 26*2.9
=> u kinetic = 1.61
u static = 3*1.61 = 4.83
in case of no motion staic friction will act and a=0
=> m2g= um1g
=> m2 = 4.83*7
=> m2 = 33.81 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.