An object of mass m (=5 kg) is attached to a weight-less line length L (=2 meter
ID: 1358899 • Letter: A
Question
An object of mass m (=5 kg) is attached to a weight-less line length L (=2 meters) as shown on the right. The system is moved out o the vertical line to the initial angle theta0 (=1 degree) and then let evo ve on its own. Briefly describe the kind of motion the mass m will be undergoing if the air drag can be ignored. Name. You are requested to double the maximum amplitude of the motion by periodic addition of certain amount of energy,theta=1 nano-Joule with every punch) to the system. With what freauencv and? why?would you choose to apply this exciting energy" E*to achieve the target amplitude in as short a time as possible?Explanation / Answer
a)here the tangential accleration a=-gsin(theta)=-g(theta)=-g(x/l)=-(g/l)x
hence acceleration is proportional to displacement from mean position
this is a simple harmoniction
b)even if the amplitude is increased to double there is no change in frequency
but the energy will be four times
hence the excitation energy E*=three times the initial energy
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.