A tennis player receives a shot with the ball (0.0600 kg) traveling horizontally
ID: 1359084 • Letter: A
Question
A tennis player receives a shot with the ball (0.0600 kg) traveling horizontally at 51.0 m/s and returns the shot with the ball traveling horizontally at 38.0 m/s in the opposite direction. (Take the direction of the ball's final velocity (toward the net) to be the +x-direction.)
(a) What is the impulse delivered to the ball by the racket?
(b) What work does the racket do on the ball? (Indicate the direction with the sign of your answer.)
___________________J
Explanation / Answer
initial momentum=-0.06*51(since it is in-ve x direction)=- 3.06Ns
final momentum=0.06*38=2.28Ns
impulse=change in momentum=2.28-(-3.06)=5.34Ns
direction is in +ve X direction
Work done by racket=change in K.E of the ball = 1/2*0.06(382-512)
=-2557.68J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.