Suppose a block with mass 2.40 kg is resting on a ramp. If the coefficient of st
ID: 1359539 • Letter: S
Question
Suppose a block with mass 2.40 kg is resting on a ramp. If the coefficient of static friction between the block and the ramp is 0.440, what maximum angle can the ramp make with the horizontal before the block starts to slip down?
23.8° (correct)
The ramp in the figure is roughed up and the experiment repeated.
(a) What is the new coefficient of static friction if the maximum angle turns out to be 39.7°?
_________
(b) Find the magnitude of the maximum static friction force that acts on the block.
__________
Explanation / Answer
(a) here we will use the formula :
µ = tan = tan39.7º = 0.830215 ================answer)
(b) max Fs = µmgcos = 0.830215*2.40*9.8m/s²*cos39.7º
Fs = 15.02380 N ========================answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.