To give a 19 kg child a ride, two teenagers pull on a 3.7 kg sled with ropes. Bo
ID: 1359591 • Letter: T
Question
To give a 19 kg child a ride, two teenagers pull on a 3.7 kg sled with ropes. Both teenagers pull with a force of 55 N at an angle of 35 relative to the forward direction, which is the direction of motion. In addition, the snow exerts a retarding force on the sled that points opposite to the direction of motion, and has a magnitude of 57 N.
What is the friction coefficient µk of the sled on the snow?
I've already calculated the acceleration of the sled and child to be 1.5 m/s2.
I'm thinking the answer may be 33.11N/57N = .58 but I'm not positive. Any help is greatly appreciated.
Explanation / Answer
Here ,
retarding force , Fr = 57 N
force by teeenager , F = 55 N
let the normal force is N
N = mg - 2 * Fr * sin(35)
N = 19 * 9.8 -2 * 55 * sin(35)
N = 123 N
Noew , for coefficient of friction is uk
uk * N = Fr
57 = uk * 123
uk = 0.468
the friction coefficient µk of the sled on the snow is 0.468
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.