The pole vault landing pad at an Olympic competition contains what is essentiall
ID: 1360436 • Letter: T
Question
The pole vault landing pad at an Olympic competition contains what is essentially a bag of air that compresses from its "resting" height of 1.1 m down to 0.3 m as the vaulter is slowed to a stop.
(a) What is the time interval during which a vaulter who has just cleared a height of 6.9 m slows to a stop?
s
(b) What is the time interval if instead the vaulter is brought to rest by a 19.8-cm layer of sawdust that compresses to 4.7cm when he lands?
ms
(c) Qualitatively discuss the difference in average force the vaulter experiences from the two different landing pads. That is, which landing pad would exert the least force on the vaulter and why?
Explanation / Answer
Energy balance between that of vaulter and the Work done by "air bag" to stop vaulter.
max GPE = Work of air bag
m = mass of vaulter
g = 9.81 m/s²
h = 6.9 m
d = compression distance = (1.1 - 0.3) = 0.8 m
---
mgh = Fd
mgh = mad {where a = deceleration of vaulter against air bag}
cancel m's
gh = ad
a = gh/d = 9.81(6.9)/0.8 = 84.611 m/s²
d = 1/2at {where t = time to stop}
t = 2d/a = 13.8/84.611 = 0.403 s ANS (a)
=======
d = 19.8 - 4.7 = 15.1 = 0.151 m
repeat the above math steps {starting at "a = gh/d" to find new "a" value} to find ANS (b)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.