Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Use the worked example above to help you solve this problem. A circular wire loo

ID: 1361003 • Letter: U

Question

Use the worked example above to help you solve this problem. A circular wire loop of radius 1.21 m is placed in a magnetic field of magnitude 0.480 T. The normal to the plane of the loop makes an angle of 30.0 degree with the magnetic field (see figure a). The current in the loop is 1.95 A in the direction shown. Find the magnetic moment of the loop and the magnitude of the torque at this instant. The same current is carried by the rectangular 2.00 m by 3.00 m coil with three loops shown in figure b. Find the magnetic moment of the coil and the magnitude of the torque acting on the coil at that instant. Suppose a right triangular coil with base of 2.50 m and height 2.80 m having two loops carries a current of 1.95 A as shown in figure c. Find the magnetic moment and the torque on the coil. The magnetic field is 0.480 T and makes an angle of 30.0 degree with respect to the normal direction.

Explanation / Answer

a) magnetic moment, mue = I*A

= 1.95*pi*1.21^2

= 8.97 A.m^2

Torque, T = mue*B*sin(theta)

= 8.97*0.48*sin(30)

= 2.153 N.m

b) magnetic moment, mue = N*I*A

= 3*1.95*2*3

= 35.1 A.m^2

Torque, T = N*mue*B*sin(theta)

= 35.1*0.48*sin(30)

= 8.424 N.m


excercise

magnetic moment, mue = I*A

= 1.95*0.5*2.5*2.8

= 6.825 A.m^2

Torque, T = mue*B*sin(theta)

= 6.825*0.48*sin(30)

= 1.638 N.m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote