A small marble (MA = 12.0 g ) slides to the left with a velocity of magnitude 20
ID: 1361149 • Letter: A
Question
A small marble (MA = 12.0 g ) slides to the left with a velocity of magnitude 20.0 cm/s on the frictionless, horizontal surface of an icy New York sidewalk and has a head-on, elastic collision with a larger marble (MB = 32.0 g ) sliding to the right with a velocity of magnitude 50.0 cm/s . Let +x be to the right. (Since the collision is head-on, all the motion is along a line.) (Figure 1)
B) What is the magnitude of the total momentum of the system before the collision in g-cm/s?
C)What is the magnitude of the smaller marble's velocity after the collision?
Explanation / Answer
A.
Magnitude of momentum before collision is (---> +x direction)
Pi = ma*Va1 + mb*Vb1
Pi = 12*(-20) + 32*50 = 1360 Kg.m/sec
B. Conservation of momentum gives
Pi = Pf
1360 = 12*Va2 + 32*Vb2
And elastic collision condition
Vb1 - Va1 = Va2 - Vb2
50 - (-20) = Va2 - Vb2 = 70
Va2 = 900/11 = 81.81 m/s
Vb2 = 130/11 = 11.81 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.