A defibrillator passes a brief burst of current through the heart to restore nor
ID: 1361229 • Letter: A
Question
A defibrillator passes a brief burst of current through the heart to restore normal beating. In one such defibrillator, a capacitor is charged to 8.3 kV. Paddles are used to make an electric connection to the patient's chest. The paddles are attached to the patient using an electrolytic gel which minimizes the skin contact resistance. As the result the electrical resistance of the patient (from paddle to paddle) is only 54.0 . At the time t=1 ms the current through the patient is 10.7 A.
What is the current through the patient 1.6 ms later?
Explanation / Answer
V = Vo*e^(-t/RC)
i = Vo/R*e^(-t/RC)
i after 1ms = 10 A
10 = 5.1x10^3/238.8* e^(-1x10^-3 / 238.8*C)
0.468 = e^(-10^-3/238.8*C)
-0.75878 = -10^-3/238.8*C
C = 10^-3/238.8*0.75878 = 5.518x10^-6 F
Capacitance = 5.518x10^-6 F
after 3.6 ms later
i = Vo/R*e^(-t/RC)
i = 5.1x10^-3/238.8*e^(-3.6x10^-3 / 238.8x5.518x10^-6)
i = 1.4 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.