Heat capacity of ice: 2090 J kg-1 °C-1 Heat capacity of water (liquid): 4186 J k
ID: 1361292 • Letter: H
Question
Heat capacity of ice: 2090 J kg-1 °C-1
Heat capacity of water (liquid): 4186 J kg-1 °C-1
Latent heat of fusion: 3.36×105 J kg-1
Latent heat of vaporization: 2.26×107 J kg -1
Give your answers to at least three significant figures. Your answers must be accurate to 1%.
How much heat energy is required to raise the temperature of 553 g of ice from a temperature of -46 °C to a temperature of -34 °C?_________ J
How much heat energy is required to raise the temperature of 553 g of water from a temperature of 16 °C to a temperature of 55 °C? ________ J
How much heat energy is required to raise the temperature of 553 g of water (initially ice) from a temperature of -46 °C to a temperature of 55 °C? _________J
How much heat energy is required to evaporate 553 g of water which is initially at a temperature of 16 °C?_______ J
Explanation / Answer
a) q= m*sice * del( t)
= 0.553 kg * 2090 J kg-1 °C-1* ( -34 -( -46) )
= 13869.240 J
b) q = m*Swater * del(t)
=0.553* 4186 J kg-1 °C-1 * ( 55-16)
=90279.462 J
c) q= m*sice * del( t) + m* latent heat + m*Swater * del(t)
=0.553*[ 2090 * ( 0-(-46) ) + 3.36×105 J kg-1 + 4186 * ( 55-0 ) ]
= 0.553*[ 96140 + 3.36×105 + 230230]
=0.553 * [662370]
=366290.610 J
d) q= m*Swater * del(t) + m* Latent heat of vaporization
= 0.553 * [ 4186* (100-16) + 2.26×107]
=0.553* [ 351624 +2.26×107]
=0.553* 22951624 J
=12692248.070 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.