A new composite grappling hook was purchase for the overhead crane in the turbin
ID: 1362034 • Letter: A
Question
A new composite grappling hook was purchase for the overhead crane in the turbine building, but the manufacturer lost all records of the volume of fibers used in the process. He is able to say that the fibers are E-glass and the matrix is epoxy, but he doesn’t know the percent of fibers. While a density measurement could estimate the make-up, you decide to test the force at which 1% strain occurs. Carefully gripping the shaft of the hook (which is 4 cm in diameter), you find that a force of 630kN is necessary to create 1% strain. What is the fiber percentage in the material?
Explanation / Answer
Force=630kN
The shear stress is t=F/A
T=630/(3.14(4^2)/4)=50.15
Strain =1%
Stress/strain=50.18/(1/100)=5018
so it is 50%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.