The figure shows a pendulum of length L = 1.4 m. Its bob (which effectively has
ID: 1362435 • Letter: T
Question
The figure shows a pendulum of length L = 1.4 m. Its bob (which effectively has all the mass) has speed v_0 when the cord makes an angle thega_0 = 46 degree with the vertical, (a) What is the speed of the bob when it is in its lowest position if v_0 = 8.3 m/s? What is the least value that v_0 can have if the pendulum is to swing down and then up (b) to a horizontal position, and (c) to a vertical position with the cord remaining straight? (d) Do the answers to (b) and (c) increase, decrease, or remain the same if theta_0 is increased by a few degrees?Explanation / Answer
a) Using work energy theorem,
work done by gravity = change in KE
mg(L - Lcos@) = mv^2 /2 - mv0^2 /2
9.81 x 1.4 ( 1- cos46) = v^2 /2 - 8.3^2 /2
v = 8.79 m/s
b) again,
work done by gravity = change in KE
- mgLcos@ = 0 - mv0^2/2
v0 = sqrt(2gLcos@) = 4.37 m/s
c) at highest point,
T + mg = mv^2 /L
T = mv^2/L - mg = 0
for least v
v = sqrt(Lg) at highest point,
using W-E theorem,
- mg(L + Lcos@) = m(sqrt(Lg))^2 /2 - mv0^2 /2
v0 = sqrt(2gL(1 + cos@) + Lg )
v0 = 7.76 m/s
d) as theta increase, v0 decreases.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.