Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Question: A block of mass m = 2.90 kg is pushed a distance d = 4.20 m along a fr

ID: 1362787 • Letter: Q

Question

Question:

A block of mass m = 2.90 kg is pushed a distance d = 4.20 m along a frictionless, horizontal table by a constant applied force of magnitude F = 16.0 N directed at an angle =27.0° below the horizontal as shown in the figure below.

(a) Determine the work done on the block by the applied force.
( )J

(b) Determine the work done on the block by the normal force exerted by the table.
( ) J

(c) Determine the work done on the block by the gravitational force.
( ) J

(d) Determine the work done by the net force on the block.
( )J

Explanation / Answer

Work done by a force W = F * d * cos
a. Wapp = 16.0 * 4.20 * cos 27    = 59.87 J

b. Normal force exerted by the table :

FN = m * g + F * sin
= 2.90 * 9.8 + 16.0 * sin 27 = 35.68 N
Work done WN = 35.68 * 4.2 * cos 90 = 0 J

c. Work done by gravitational force:

Wg = m * g * d * cos 90 = 0 J

c. Work done by net forces :

W = Wapp + WN + Wg   = 59.87 J + 0 + 0 = 59.87 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote