A 120 g ball moving to the right at 4.0 m/s catches up and collides with a 420 g
ID: 1363488 • Letter: A
Question
A 120 g ball moving to the right at 4.0 m/s catches up and collides with a 420 g ball that is moving to the right at 1.1 m/s
A) If the collision is perfectly elastic, what is the speed of the 120 g ball after the collision?
B) If the collision is perfectly elastic, what is the direction of motion of the 120 g ball after the collision?
C)If the collision is perfectly elastic, what is the speed of the 420 g ball after the collision?
D)If the collision is perfectly elastic, what is the direction of motion of the 420 g ball after the collision?
Explanation / Answer
A. apply V1 = (m2-m1) u1 /(m1+m2)
V1 = (0.42-0.12)* 1.1/(0.12+ 0.42)
V1 = 0.611 m/s
--------------------
B. direction is to the right
---------------------------
C.. V2 = 2m2u1/(m1+m2)
V2 = 2 * 0.42 * 1.1/(0.12+ 0.42)
V2 = 1.711 m/s
--------------------------------
D. direction is to the right
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.