Two shuffleboard disks of equal mass, one orange and the other green, are involv
ID: 1363956 • Letter: T
Question
Two shuffleboard disks of equal mass, one orange and the other green, are involved in a perfectly elastic glancing collision. The green disk is initially at rest and is struck by the orange disk moving initially to the right at vOi = 4.35 m/s as in Figure a, shown below. After the collision, the orange disk moves in a direction that makes an angle of ? = 38.0° with the horizontal axis while the green disk makes an angle of ? = 52.0° with this axis as in Figure b. Determine the speed of each disk after the collision.
vof = ?
vgf =?
Explanation / Answer
Let mass be m for both bodies
then by using the law Conservation of Momentum (horizontal direction)
m1u1 + 0 = mVo cos T + MVi cos phi
m*Vof = mV(of)cos + mV(gf)cos
simplifying we get
4.35 = V(of)(.788) + V(gf)(.616) -----------------------------------(1)
For vertical direction
V(gf)sin(52) = -V(of)sin(38)
0.788 V(gf) = -0.616 V(of)
Vgf = -0.78 Vof --------------------------------2
4.35 = Vof * 0.788 - 0.78 *Vof * 0.616
simplifying 1 and 2 we get
V(of) = 14.141 m/s
V(gf) = 11.24 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.