The figure below shows the drive train of a bicycle that has wheels 67.3 cm in d
ID: 1364177 • Letter: T
Question
The figure below shows the drive train of a bicycle that has wheels 67.3 cm in diameter and pedal cranks 17.5 cm long. The cyclist pedals at a steady cadence of 73.0 rev/min. The chain engages with a front sprocket 15.2 cm in diameter and a rear sprocket 6.00 cm in diameter
(a) Calculate the speed of a link of the chain relative to the bicycle frame. =_____m/s
(b) Calculate the angular speed of the bicycle wheels. =_____ rad/s
(c) Calculate the speed of the bicycle relative to the road. =______ m/s
Explanation / Answer
part a )
v = r *w
v = (0.152/2) * ( 73 * 2pi/60 )
v = 0.5801 m/s
part b )
w = v/r
r = 0.03 m
w = 19.37 rad/s
part c )
v = rw
v = (0.673/2) * ( 19.37 )
v = 6.52 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.