A cyclotron is used to produce a beam of high-energy deuterons that then collide
ID: 1364594 • Letter: A
Question
A cyclotron is used to produce a beam of high-energy deuterons that then collide with a target to produce radioactive isotopes for a medical procedure. Deuterons are nuclei of deuterium, an isotope of hydrogen, consisting of one neutron and one proton, with total mass 3.34×1027kg. The deuterons exit the cyclotron with a kinetic energy of 3.60 MeV .
A) If the magnetic field inside the cyclotron is 1.25 T, what is the diameter of the deuterons' largest orbit, just before they exit?
B) If the beam current is 450 A how many deuterons strike the target each second?
Explanation / Answer
A)
B=1.25T , q= 1.6*10-19C, m=3.34*10-27kg , I=450A
Let us first calculate velocity of deuteron,
KE=1/2mv2
3.60MeV=1/2*3.34*10-27*v2
(3.60*106)*(1.6*10-19) J = 1/2*3.34*10-27*v2 => v= 1.86*107m/s
Radius of the orbit = r= mv/qB = (3.34*10-27*1.86*107)/(1.6*10-19*1.25) =0.31062m
diameter = d= 2r= 2*0.31062m = 0.62124m = 62.124cm
B) I= dq/dt = n*e/dt
n=(dq*dt)/e = (450A*1s)/(1.6*10-19) = 2.8*1021 electrons
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.