The carbon isotope 14C is used for carbon dating of archeological artifacts. 14C
ID: 1365020 • Letter: T
Question
The carbon isotope 14C is used for carbon dating of archeological artifacts. 14C ( mass 2.34×1026kg) decays by the process known as beta decay in which the nucleus emits an electron (the beta particle) and a subatomic particle called a neutrino. In one such decay, a carbon nucelus initially at rest emits the neutrino along the positive x-axis while the electron is emitted along the positive y-axis. The electron ( mass 9.11×1031kg ) has a speed of 4.5×107 m/s and the neutrino has a momentum of 7.8×1024 kgm/s .
What is the recoil speed of the nucleus?
At what standard angle will the nucleus recoil?
Explanation / Answer
here,
mass of the nucleus , mn = 2.34 *10^-26 kg
mass of electron , me = 9.1 * 10^-31 kg
speed of electron , ve = 4.5 * 10^7 m/s
momentum of nutrino be Pn = 7.8 * 10^-24 kg.m/s
let the recoil speed of the nucleus be v and angle be theta
using conservation of momentum
mn*v*cos(theta) + Pn = 0
2.34 *10^-26 * v * cos(theta) = - 7.8 * 10^-24 .....(1)
using conservation of momentum along positive y axis
mn * v*sin(theta) + me*ve = 0
2.34 *10^-26 * v*sin(theta) = - 9.1 * 10^-31 *4.5 * 10^7....(2)
frrom equation (1) and (2)
theta = 79.22 degree
v = 1782.17 m/s
the recoil speed of the nucleus is 1782.17 m/s
the standard angle will the nucleus recoil with is 259.22 degree counter clockwise from the + x axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.