A hardworking ant must supply 0.00955 N to pull a small piece of fruit at consta
ID: 1365137 • Letter: A
Question
A hardworking ant must supply 0.00955 N to pull a small piece of fruit at constant velocity over a distance of 8.80 cm up a small hill to the entrance of the colony. If the coefficient of kinetic friction between the piece of fruit and the 25.0° sloped hill is 0.480, calculate the work done by the ant by pulling the piece of fruit up the hill.
Answer in Joules
Use the work-energy theorem to calculate the mass of the piece of fruit in grams. (The acceleration due to gravity is 9.81 m/s2.)
Answer in Grams
Explanation / Answer
Here ,
force applied by the ant , F = 0.00955 N
work done by the ant = 0.00955 * 0.088
work done by the ant = 8.404 *10^-4 J
the work done by the ant is 8.404 *10^-4 J
---------------------------------------
let the mass of the fruit is m
Using work energy theorum
net work done = change in energy
8.404 *10^-4 - 0.480 * m * 9.8 * cos(25)* 0.088 = m * 9.8 * 0.088 * sin(25)
solving for m
m = 0.00114 Kg = 1.14 gm
the mass of grain is 1.14 gm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.