A coil with 500 turns enclosing an area of 10 cm 2 is rotated from a position wh
ID: 1365251 • Letter: A
Question
A coil with 500 turns enclosing an area of 10 cm2 is rotated from a position where its planes is perpendicular to earth's magnetic field to one where its plane is parallel to the field. The rotation takes 0.050 s. What is the average emf induced in the coil?
0.60 mV
0.30 mV
0.50 mV
0.18 mV
A coil with 500 turns enclosing an area of 10 cm2 is rotated from a position where its planes is perpendicular to earth's magnetic field to one where its plane is parallel to the field. The rotation takes 0.050 s. What is the average emf induced in the coil?
0.60 mV
0.30 mV
0.50 mV
0.18 mV
Explanation / Answer
flux = N(B.A) = NBAcos@
magnetic field strength of earth = 50 uT
induced EMF = rate of change of flux = NBA d(cod@) / dt
e = 500 x 50 x 10^-6 x 10 x 10^-4 x (cos0 - cos90) / 0.050
e = 0.50 x10^-3 V = 0.50 mV
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.