A textbook of mass 2.03 kg rests on a frictionless, horizontal surface. A cord a
ID: 1365395 • Letter: A
Question
A textbook of mass 2.03 kg rests on a frictionless, horizontal surface. A cord attached to the book passes over a pulley whose diameter is 0.180 m , to a hanging book with mass 2.99 kg . The system is released from rest, and the books are observed to move a distance 1.23 m over a time interval of 0.850 s .
1 . What is the tension in the part of the cord attached to the textbook?
2 . What is the tension in the part of the cord attached to the book?
Take the free fall acceleration to be g = 9.80 m/s2 .
3 . What is the moment of inertia of the pulley about its rotation axis?
Take the free fall acceleration to be g = 9.80 m/s2 .
Explanation / Answer
1.
using d = ut + at^2 /2
1.23 = 0 + a(0.850^2)/2
a= 3.40 m/s^2
from newton's 2nd law ( F =ma) on textbook,
T1 = ma = 2.03 x 3.40
T1 = 6.91 N
2. ) now in book,
F = mg - T2 = ma
2.99x9.80 - T2 = 2.99 x3.40
T2 = 19.12 N
3) on pulley,
torque =I x alpha
r(T2 - T1) = I ( a/r)
0.180 ( 19.12 - 6.91) = I ( 3.40 / 0.180)
I = 0.116 kg m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.