Robert has just bought a new model rocket, and is trying to measure its flight c
ID: 1365871 • Letter: R
Question
Robert has just bought a new model rocket, and is trying to measure its flight characteristics. The rocket engine package claims that it will maintain a constant thrust of 12.0 N until the engine is used up. Robert launches the rocket on a windless day, so that it travels straight up, and uses his laser range-finder to measure that the height of the rocket when the engine cuts off is 12.4 m. He also measures the rocket's peak height, which is 16.9 m. If the rocket has a mass of 0.713 kg, how much work is done by the drag force on the rocket during its ascent?Explanation / Answer
We can use the work energy theorem to solve this problem.
Thrust=12 N
Height=12.4 m
Peak height=16.9m
Mass of rocket=0.713 kg
Consider three different stages. There's lift-off, engine cutoff and peak height. Lets call these points 1, 2 and 3 respectively.
Use work energy between engine cut off and peak height first to determine kinetic energy at peak height.
KE2 + mgh2 = KE3 + mgh3
But KE3 = 0 since at peak height speed is zero.
Ke2 = mg(h3-h2)
Now that we have kinetic energy at point two, use the work energy theorem:
Ke1 + mgh1 + Wrocket + Wwind = KE2 + mgh2
KE1 = 0 since it begins at rest:
Wrocket + Wwind = KE2 + mg(h2-h1)
Wind work is negative, since F*D is negative. (The force acting on the object is opposite of direction of travel.)
Wr -Ww = KE2 + mg(h2-h1)
Solve for work due to wind:
Ww = Wr - KE2 -mg(h2-h1)
Ww = Fth*(h2-h1) - mg(h3-h2) - mg(h2-h1)
= Fth*(h2-h1) -mg(h3-h1). (Since h3-h2+h2-h1 = h3-h1)
= 12*12.4 - 0.713*9.81*16.9= 30.71J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.