An electric turntable 0.800 m in diameter is rotating about a fixed axis with an
ID: 1365881 • Letter: A
Question
An electric turntable 0.800 m in diameter is rotating about a fixed axis with an initial angular velocity of 0.260 rev/s . The angular acceleration is 0.880 rev/s2 .
Part A.) Compute the angular velocity after a time of 0.202 s . answer w=0.438 rev/s
Part B.) Through how many revolutions has the blade turned in this time interval? answer is N=7.05*10^-2 rev
Part C.) What is the tangential speed of a point on the tip of the blade at time t = 0.202 s ? answer is v=1.10 m/s
Part D.) What is the magnitude of the resultant acceleration of a point on the tip of the blade at time t = 0.202 s ?
I got 3.02 buts its not correct
Explanation / Answer
D)
angular acceleration = 0.88 rev/s^2 = 0.88*2*pi rad/s^2 = 5.53 rad/s^2
r = 0.8/2 = 0.4 m
a = r* angular acceleration
= 0.4 * 5.53
= 2.2 m/s^2
Answer: 2.2 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.