A 2.0-g particle moving at 7.4 m/s makes a perfectly elastic head-on collision w
ID: 1366296 • Letter: A
Question
A 2.0-g particle moving at 7.4 m/s makes a perfectly elastic head-on collision with a resting 1.0-g object.
(a) Find the speed of each particle after the collision.
2.0 g particle _______ m/s
1.0 g particle ________ m/s
(b) Find the speed of each particle after the collision if the stationary particle has a mass of 10 g.
2.0 g particle ________ m/s
10.0 g particle _______ m/s
(c) Find the final kinetic energy of the incident 2.0-g particle in the situations described in parts (a) and (b).
KE in part (a) ________ J
KE in part (b) _______ J
Explanation / Answer
part a )
after elastic collision
2g particle
v1f = (m1 - m2)*v1i/(m1+m2)
v1f = 1*10^-3 * 7.4 / 3 *10^-3 = 2.467 m/s
1g particle
v2f = 2m1*v1i/m1+m2
v2f = 2 * 2*7.4 / 3 = 9.867 m/s
part b )
2g particle
v1f = (2-10)*7.4 / 12 = -4.93 m/s
10 g particle
v2f = 2*2*7.4 / 12 = 2.467 m/s
part c )
KE in a ) = 1/2 * m*vf^2
KE = 1/2 * 2 x 10^-3 * (2.467)^2 = 6.086 x 10^-3 J
KE in b )
KE = 1/2 * 2 x 10^-3 * (-4.93)^2
KE = 0.024 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.