An ice cube of mass 50.0 g can slide without friction up and down a 25.0 degree
ID: 1366616 • Letter: A
Question
An ice cube of mass 50.0 g can slide without friction up and down a 25.0 degree slope. The ice cube is pressed against a spring at the bottom of the slope, compressing the spring 0.100 m . The spring constant is 25.0 N/m . When the ice cube is released, how far will it travel up the slope before reversing direction?
PLS ANSWER--->You should compile two lists: one of known quantities and one listing the variable(s) that are unknown. Identify the following variables as either known or unknown:
m, the mass of the ice cube,
k, the spring constant,
x, the distance the spring compresses,
h, the maximum height (measured vertically from the base of the slope) that the ice cube reaches,
d, the maximum distance along the slope that the ice cube travels, and
?, the slope's angle of incline measured from the horizontal.
Explanation / Answer
given,
m = 50 gm
k = 25 N/m
x = 0.1 m
= 25 degree
to find
h and d
by conservation of energy
initial energy = final energy
0.5 * k * x^2 = mgh
0.5 * 25 * 0.1^2 = 0.05 * 9.8 * h
h = 0.255 m
d * sin(25) = h
d * sin(25) = 0.255
d = 0.603
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.