A conducting rod with a weight of 2.00 N and a length of 3.00 m can slide with n
ID: 1366744 • Letter: A
Question
A conducting rod with a weight of 2.00 N and a length of 3.00 m can slide with no friction down a pair of vertical conducting rails, as shown in the figure below. The rails are joined at the bottom by a lightbulb of resistance 5.00 ohms. The rails have stops near the bottom to prevent the rod from smashing the bulb. There is a uniform magnetic field of magnitude 6.00 T directed out of the page. When the rod is released from rest, the force of gravity causes the rod to accelerate down the rails, but the rod eventually reaches a terminal velocity (that is, it falls at constant speed).
(b) What is the magnitude of the maximum current in this situation?
Amps
(c) What is the magnitude of the maximum induced voltage in this situation?
Volts
(d) What is the rod's terminal speed?
m/s
Explanation / Answer
given,
weight = 2 N
length = 3 m
resistance = 5 ohm
magnrtic field = 6 T
to reach terminal velocity weight must be equal to the magnetic force
so,
mg = B * I * length
2 = 6 * 3 * I
I = 0.11 A
maximum current = 0.11 A
by ohm's law
V = IR
V = 0.11 * 5
maximum induced voltage = 0.55 V
V = Blv
0.55 = 6 * 3 * v
terminal velocity = 0.030 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.