Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two parallel plates, each having area A = 2577 cm 2 are connected to the termina

ID: 1367938 • Letter: T

Question

Two parallel plates, each having area A = 2577 cm2are connected to the terminals of a battery of voltage Vb = 6 V as shown. The plates are separated by a distance d = 0.55 cm.

1)

What is Q, the charge on the top plate?C

2)

What is U, the energy stored in the this capacitor?J

3)

The battery is now disconnected from the plates and the separation of the plates is doubled ( = 1.1 cm). What is the energy stored in this new capacitor?J

4)

What is E, the magnitude of the electric field in the region between the plates?N/C

5)

Compare V, the magnitude of the new potential difference across the plates, to Vb, the voltage of the battery.

V < Vb

V = Vb

V > Vb

Explanation / Answer

A. Charge Q = CV

where C is Capaciatnce = eo A/d

where A is area

eo is constant = 8.85 e -12

d = 0.55cm

so

C = 8.85 e -12 * 0.2577/(0.0055)

C = 4.14 e -10 F

so

Charge Q = CV = 4.14 e -10 * 6 = 2.48 nC

-----------------------------------

2. Energy U = 0.5 QV

U = 0.5 * 2.48 e -9 * 6

U = 7.44 nJ

-------------------------------------------

3. U = 0.5 QV

Q = CV

if d doubles. C reduces by half

V = E/d , V also reduces vy half

Unew = U/4 = 7.44/4 = 1.86 nJ

-------------------------------------------------

4. E = V/d

E = 6 /0.0055 = 1.090 *10^3 N/C

if d doubles

E = 1090/2 = 545.45 N/C

------------------------------------------

Vd = constant

V1d1 = V2d2

V2 = 6 * 1/2 = 3 V

V < Vb

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote