A long insulated wire is stretched along the x-axis. A current of 7.7 A flows in
ID: 1367974 • Letter: A
Question
A long insulated wire is stretched along the x-axis. A current of 7.7 A flows in this wire in the positive x-direction.
Another long insulated wire is stretched along the y-axis. It carries a current of 2.0 in the negative y-direction.
What is the magnitude of the magnetic field at the point (x=-7.0cm, y=5.3cm)? The answer may be given in the units of mT or uT.
The answer should be positive if the direction of the magnetic field is up (in the positive z-direction), and negative if the direction of the magnetic field is down.
Explanation / Answer
magnetic field due to a long insulated wire at a distance of r is,
B=uo*i/(2pi*r)
here,
given,
point P(x,y)=(-7cm, 5.3cm)
field due to first wire which along x axis and current i=7.7 A
B1=uo*i/(2pi*y)
B1=4pi*10^-7*7.7/(2pi*5.3*10^-2)
B1=2.91*10^-5 T ( +z direction )
and
field due to second wire which along y axis and current i=2 A
B2=uo*i/(2pi*x)
B2=4pi*10^-7*2/(2pi*7*10^-2)
B2=5.71*10^-6 T ( -z direction )
net magnetic field is,
B=B1-B2
B=(2.91*10^-5-5.71*10^-6)
B=2.34 *10^-5 T
B=23.4*10^-6 T
B=23.4 uT (+z direction)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.