Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block is moving with speed of v(initial)=6m/s and mass m1=10kg collides with a

ID: 1368058 • Letter: A

Question

A block is moving with speed of v(initial)=6m/s and mass m1=10kg collides with a block of mass m2=15kg at rest. Both slide on a frictionless surface at all times. If the two blocks stuck together, what is the final speed? If the two blocks stick together, how much energy is lost during the collision? If instead the blocks bounce elastically, what is the final velocity of m2? Return to first collision where blocks stick together, now the two blocks collide with a third initially at rest. What is the final momentum of the system? A block is moving with speed of v(initial)=6m/s and mass m1=10kg collides with a block of mass m2=15kg at rest. Both slide on a frictionless surface at all times. If the two blocks stuck together, what is the final speed? If the two blocks stick together, how much energy is lost during the collision? If instead the blocks bounce elastically, what is the final velocity of m2? Return to first collision where blocks stick together, now the two blocks collide with a third initially at rest. What is the final momentum of the system? If the two blocks stick together, how much energy is lost during the collision? If instead the blocks bounce elastically, what is the final velocity of m2? Return to first collision where blocks stick together, now the two blocks collide with a third initially at rest. What is the final momentum of the system?

Explanation / Answer

if stuck together

Apply law of conservation of momentum


m1*u1 = (m1+m2)*V

V = (10*6)/(10+15) = 2.4 m/s

---------------------------------------------------------------------


energy lost = KEf-KEi = 0.5*(10+15)*2.4^2 - (0.5*10*6^2)= -108 J


-------------------------------------------------------------

final velocity of m2 is 2*10*6/(10+15) = 4.8 m/s

-----------------------------------------------------


final momentum of the system is (m1+m2)*V + 0 = (10+15)*2.4 = 60 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote