Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A physics student of mass 43.0 kg is standing at the edge of the flat roof of a

ID: 1369941 • Letter: A

Question

A physics student of mass 43.0 kg is standing at the edge of the flat roof of a building, 12.0 m above the sidewalk. An unfriendly dog is running across the roof toward her. Next to her is a large wheel mounted on a horizontal axle at its center. The wheel, used to lift objects from the ground to the roof, has a light crank attached to it and a light rope wrapped around it; the free end of the rope hangs over the edge of the roof. The student grabs the end of the rope and steps off the roof.

A). If the wheel has radius 0.300 m and a moment of inertia of 9.60 kgm2 for rotation about the axle, how long does it take her to reach the sidewalk? Ignore friction.

t = ?

B).How fast will she be moving just before she lands?

v = ?

Explanation / Answer

Apply conservation of energy


Apply gain in inetic energy = loss of potentail energy

0.5*m*v^2 + 0.5*I*w^2 = m*g*h

0.5*43*v^2 + 0.5*9.6*(v/0.3)^2 = 43*9.8*12

21.5*v^2 + 53.3*v^2 = 5056.8

v = sqrt(5056.8/(21.5+533))

= 3.02 m/s <<<<<<<<---------------Answer for part B)

let a is the acceleration.

Apply, a = (v^2 - u^2)/(2*h)

= (3.02^2 - 0^2)/(2*12)

= 0.38 m/s^2

so, time taken, t = (v-u)/a

= (3.02 - 0 )/0.38

= 7.95 s <<<<<-----------Answer for part A)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote